Aziz Erkin Altınok

YETERCELİK1

Merhaba Arkadaşlar

Buradan sizlere başarı hikayemi yazmak benim için bir hayaldi. Rejime başlama nedenim sol dizimdeki ağrılarımın son günlerde giderek artmasıydı. Tabiki bunun nedeni fazla kilolarımın olmasıydı. Rejime kendi başıma amatörce bir diyet ve spor programı hazırlayarak 15 Mart 2015 tarihinde 205.90 kg ile başladım.

Nasıl mı? Anlatayım;

İlk bir boyunca her gün 15 dak yürüdüm, haftanın 3 günü fitnes çalıştım. Her ay bitiminde süremi 5 dakika arttırdım. Fitness çalışırken az kilo çok tekrar prensibini uyguladım. Bu süre zarfında gazlı içeceklerden, unlu mamüllerden, şekerden ve yağdan uzak durdum. Bir ayın sonunda 14 kg vermiştim. Artık hareketleri daha rahat yapıyor, diz ağrımın hafiflediğini hissediyordum. Motivasyonum çok yüksekti, kendime güvenim artmıştı, zayıflamanın tadı benim için bir başkaydı.

Ne var ki hızlı kilo vermenin vücuduma yararından çok zararının olabileceği düşüncesiyle bu uygulamaya profesyonel destek alarak devam etmenin daha uygun olduğuna karar verdim. 29 Haziran 2015’de Yeter Çelik hocamıza yardım için baş vurdum. Yeter Hocama gittiğimde kilomun 168 kg olduğunu, yağ oranımın %45 civarında olduğunu gördüm.

Yeter Hocamla geçen 6 ay sürede hocamızın 15 güne bir verdiği programa harfi harfine uydum. Alışkanlık haline getirdiğim sporumu da düzenli olarak yaptım. 24 Kasım 2015 ‘de 128 kg düştüm yağ oranımda %24 olduğunu gördüm. Yaklaşık 80 kg verdiğim bu süreçte edindiğim tecrübeleri de sizlerle paylaşmak isterim. Eğer ilk 10 günü atlatabilirseniz yavaş yavaş kontrol size geçiyor, açlık beyninizle aranızın açılmasına sebep oluyor ve iradeniz güçleniyor. İradeniz güçlendiğinde yeteri miktarda yemek yemeği öğreniyorsunuz. Sosyal hayatınıza ve aktivitelerinize sakın kısıtlama getirmeyin. Motivasyonunuz ne kadar güçlü olursa başarı yüzdeniz o kadar fazla olur. Bir çok insan kilo aldığınızda bu karadk kiloyu nasıl aldın demez, kilo verdiğinde nasıl başardın diye sorarlar. Kilo verdikçe bir giyim mağazasına gittiğimde seçme şansım oldu. İstediğim modeli, istediğim rengi seçebiliyorum. Hayatımdaki önemli bir değişiklik de önceden yiyecek alış verişinde aldığım ürünlerin ilk önce son kullanma tarihine bakarken şimdi kalorisine bakıyorum.

Sözün özü şu ki arkadaşlar’’ Kilolu olmak kader değil kendi seçiminizdir.’’