Sarımsak, anlatmakla bitmez…

Dünyanın en sağlıklı besinerinden sarımsak

Sarımsak gerçekten en muhteşem bir besindir.   Yüzden  fazla biyolojik  yararı olan madde  içerir.  İlkbaharda yavaş yavaş çıkan   taze sarmısağında  aynı besin değeri de  benzerdir.

Sarımsağı beslenmenize dahil etmek için nedenleriniz?

  1. Sarımsak, antiviral ve antifungaldir: Sarımsak, antibakteriyel ve antiviral özellikleri için yüzyıllardan beri kullanılmaktadır, ancak aynı zamanda maya enfeksiyonlarını da önleyebileceğini biliyor muydunuz? Sarımsak (allisin) kimyasal bileşeninin insanlarda candida albicans mantarının büyümesini engellediği gösterilmiştir.
  1. Sarımsak kolesterolü azaltır: Sarımsakın güçlü antioksidan özellikleri atardamar astarındaki serbest radikal hasarını ve skar dokusunun oluşumunu önler. Böylece plak birikiminin başlatılmasını da önlemiş olur. Sarımsak da kandaki homosistein seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Yüksek seviyelerde homosistein, yüksek kolesterol seviyelerine ve kardiyovasküler hastalığa doğrudan bağlıdır.
  1. Sarımsak, soğuk algınlığı ve griple savaşır: Sarımsak, doğal öldürücü hücrelerinizin yapıldığı oranı artırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  1. Sarımsak, tansiyonu düşürür: Sarımsak, trombosit birikmesini azaltır.   Sarmısağın bu etkisiyle   kan hücrelerinin  birbirine yapışması engellenmiş olur  ve  dolaşımda  daha özgürce hareket etmelerine izin  verir.  Kan basıncını düşürmek ve dolaşımını arttırmak için Aspirin yerine daha fazla sarımsak tüketmek bir yol olabilir.
  1. Sarımsak, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir: Bunun gerçekleştiği kesin mekanizmalar hala araştırılmaktadır, ancak sarımsak tüketiminin, tip 2 diyabetli hastaların kan şekeri seviyelerinde düzenleyici bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.